1. Lze se do sítě D-Star zapojit z radiostanicí jiného výrobce než ICOM?
Ano a Ne. Ne, jelikož klasické radiostanice jiného výrobce nejsou zatím k dispozici. Propojení je možné zprostředkovaně přes převaděče, které podporují více digitálních systémů (DMR, Yaesu apod.), nebo prostřednictvím internetu a interface pro D-Star (Dongle) zapojeného do PC.
Ano, protože jsou dostupná zařízení, které lze připojit k radiostanici, anebo mají přímo v sobě rádiový modul. Např. UP4DAR, DVRPTR, DVMEGA.
2. Mohu komunikovat v síti D-Star, když nemám registraci v systému CCS7?
Ne, registrace do systému CCS7 je podmínkou pro komunikaci v síti D-Star. Bez registrace je možné komunikovat pouze lokálně na samotném převaděči.
3. Převaděče a hotspoty v České republice jsou spojeny do REFLECTORu. Co to prakticky znamená?
Zapojení D-Star sítě v ČR je do tzv. hvězdy, přičemž centrálním bodem je právě REFLECTOR. Pokud promluvím na kterémkoliv převaděči nebo hotspotu připojeném do reflektoru, je moje relace distribuována na všechny D-Star převaděče a hotspoty které jsou připojeny na stejnou skupinu reflektoru.
4. Jak poznám, přes, který převaděč vysílá protistanice?
Zpravidla se tato informace dá zjistit pouze na dashboardu (internetová stránka obsahující informace o provozu). Dashboard může být na samotném převaděči či hotspotu, nebo se může jednat o dashboard reflektoru. Některá zařízení ale zobrazují tyto informace přimo na displeji, např. UP4DAR.
5. Lze přes síť D-Star posílat krátké textové zprávy pro konkrétní stanici?
Ano a Ne, přímo ze stanice to aktuálně není možné. Pro textové zprávy, ale např. i obrázky lze využít seriové rozhraní, které má každý D-STAR TRX a k tomu pak příslušný SW nebo dokonce jen terminál. Pro PC je to DRATS. Je také možné ke stanici připojit telefon či tablet s Android OS (ID5100 umožňuje instalaci BT modulu) u ostatních stanic pak lze připojení realizovat přes OTG kabel a USB-RS232 redukci. SW je volně ke stažení na GooglePlay. Výhodou je, že datový tok je prováděný současně s hlasovým. Prakticky pak je možné odpovídat protistanici a současně během relace odeslat text nebo malý obrázek. Rozhodně však není datový přenos v D-STAR síti určen pro přenosy větších objemů dat. Když se data přenáší, stanice, hotspoty a převaděče jsou zaklíčované po celou dobu přenosu.
6. Mohu komunikovat v síti D-Star, když nemám radioamatérskou koncesi?
Ne, to není možné.
7. Chtěl bych si udělat Hotspot pro D-Star. Musím to někomu hlásit?
V podstatě to není nutné, ale jistá koordinace frekvencí je potřeba, proto by bylo vhodné kontaktovat alespoň některého ze sysopů stavajícich hotspotů či převaděčů, nejlépe sousedního, který Vás může odkázat na fundovanější osoby.
8. Lze nějak poznat, zda stanice volaná systémem CCS7 nebo CSR je v dosahu sítě?
Aktuálně to není možné. Síť si pouze pamatuje, na kterém převaděči nebo hotspotu byla volaná stanice naposledy aktivní.
9. Když propojím převaděč v OK s jiným převaděčem mimo OK např. při volání CCS, musím je po ukončení relace opět nalinkovat na český REFLECTOR?
Ano, je to vhodné, a to nejprve DTMF příkazem "A" (nebo „CA“ v UR) a poté DTMF příkazem "**", který převaděč či hotspot připojí na výchozí přednastavený REFLECTOR. Pokud toto neuděláte běží časová prodleva, po které se převaděč/hotspot automaticky nalinkuje zpět na výchozí přednastavený REFLECTOR (u nás to býva zpravidla DCS019 - skupina B).
10. Mohu pomocí DPRS odesílat svoji polohu do D-Star sítě, abych byl vidět na mapě APRS?
Ano, je to možné za předpokladu, že nastavení ve stanici pro tuto funkci je správně. Nastavte si ale pouze odeslání GPS dat při stisknutí PTT. Rozhodně si nenastavujte odesílání polohy v automatickém intervalu! Odeslání polohy v praxi totiž vypadá stejně, jako když ručně krátce zaklíčujete. To sice způsobí odvysílání vaší polohy, ale i volací značky a všechny převaděče a hostspoty připojené k reflektory tak "odpípnou". To se pak stává rušivým pro ostatní uživatele celé sítě.
11. Chtěl bych si vyzkoušet direktní spojení D-Star mimo převaděče. Je v České republice nějaký závod, kde je to možné?
Ano, digitální voice modulaci D-Star je možné použít například v MOON contestu.
12. Občas se mi stane, že od protistanice dostanu poškozenou TX message (doprovodnou zprávu), ale vlastní spojení probíhá bez větších problémů. Čím je to způsobeno?
TX message v síti D-Star nemá nijak zajištěnu kontrolu správného odeslání. Může proto docházet k chybnému přenosu k přijímací stanici v případě slabšího signálu na straně RX i TX.
13. Na mojí D-Star radiostanici je funkce EMR - EMERGENCY. Pokud tuto funkci aktivuji, znamená to, že mohu přijímat nouzová volání?
Ne, nouzová volání přijímají radiostanice automaticky. Zapnutí funkce způsobí, že při zaklíčovaní vaší radiostanice bude všem poslouchajícím radiostanicím pro vaši relaci automaticky zvýšena hlasitost. Funkci tedy používejte s rozvahou.
14. Radiostanice D-Star si vzájemně předávají volací znaky a zobrazují je na displayi. Je nutné tedy volací znaky při spojení sdělovat fonicky?
Ne, není to nutné, protože volací znak se vysílá pravidelně současně s naším hlasem v digitální formě. To stačí pro naplnění povolovacích podmínek pro radioamatérský provoz. Hlasové dávání volacích znaků je ale zažité a je i praktické, protože ne vždy uživatelé sledují display radiostanice při poslechu provozu.
15. Chci zavolat stanici pomocí CCS a slyším na lokálním D-Star převaděči provoz. Nejsem si jistý, zda se jedná o lokání hovor, nebo hovor z REFLECTORu. Jak postupovat, abych převaděč „neukradl“ stanicím, které přes něj právě hovoří?
Nejlepší cestou je dostat se do hovoru (např. krátce klíčovat do mezer dokud mne nevyzvou) a zeptat se, zda pracují přes stejný převaděč, přes který chci uskutečnit volání. Pokud ne, odpojím si ho vysláním DTMF "#" (nebo "_ _ _ _ _ _ _ U" v UR) a poté uskutečním své volání pomocí CCS. Po jeho ukončení mohu vrátit převaděč do původního stavu vysláním DTMF "**".
16. Při použití D-Star převaděče/hotspotu se mi někdy stane, že převaděč moji relaci „neodpípne“. Znamená to, že moje relace neprošla nebo nějaký jiný problém?
Ano, většinou to znamená, že relace neprošla, nebo byl můj signál příliž slabý. Druhá možnost, avšak ojedinělá, by byla, kdyby měl převaděč/hotspot vypnuté tzv. ACK (Acknowledge), což je odpověď převaděče/hotspotu, která následně vyvolá odpípnutí stanice. Odpípnutí se totiž generuje ve Vaší stanici, nikoliv na převaděči. ACK je však standartně nastaveno na všech převaděčích i hotspotech. Zde ale pozor, na některých hotspotech je ACK nastaveno s delší prodlevou, zpravidla 4s. Existuje ale ještě třetí příčina, tou může být nesprávné nastavení, či závada převaděče/hotspotu.
17. Některé D-Star převaděče/hotspoty mi nezobrazují hodnotu BER. Znamená to, že mám něco v mojí radiostanici chybně nastaveno?
Údaj o BER (Bitová chybovost v %) nemusí být standartní odpovědí převaděče/hotspotu. Závisí na nastavení, ale také na zařízení/software, použitém na danném převaděči/hotspotu.
Pokud máte nějakou otázku, která zde není zodpovězena, případně doplnění stávajícich, pošlete nám námět na adresu: |