Vznik a historie:
se datuje v letech 2003 a hybným motorem byla JARL (Japan Amateur Radio League) a ICOM ho implementoval do první vlašťovky IC-2200H v polovině roku 2004. Od té doby vše prošlo bouřlivým vývojem. V současné době jsou velmi rozšířené stanice od firmy ICOM - ID-80, ID-92, ID-800, IC-2820, či novější ID-51(31), ID-5100, allband IC-7100, IC-9100. Připravuje se do výroby CS7000 od kanadské firmy CSI. Jelikož je komunikační protokol veřejně dostupný, radioamatérská komunita začala vyvíjet "non ICOM" řešení. Díky tomu došlo k masivnímu rozšíření, protože vysoká cena ICOM převaděčů byla příčinou pomalého rozvoje.
Základní rysy D-STAR - DV sytému
modulace: GMSK - FDMA
šířka kanálu: 6,25kHz
přenosová rychlost: hlas 3600bit/s (z toho 1200bit FEC), data 1200bit/s - celkem 4800bit/s
kodek: AMBE2020
(existuje ještě D-STAR DD, jenž je pro 23cm a 128kbps, který je určen zejména jako přenosová linka pro DV - není příliš využíván)
Při nastavení stanice po vybalení z krabice je nutné nastavit volací znak uživatele, který je následně při každé relaci vysílán současně s hlasem v datovém toku. D-STAR lze provozovat direktně, přes lokální převaděč, využívat linkování či další možnosti. Z toho pramení jedna základní výhoda/nevýhoda. Není možné dělat prostupy z D-STAR do analogových sítí, protože při každém stisku PTT se vysílá CALL komunikující stanice. U Echolinku vidíme, že se připojil nějaký převaděč, ale už nevíme, kdo přes něj vysílá, což není v D-Star přípustné. V každé relaci a při každém spojení je na displeji vidět volací znak protistanice a další doprovodné informace (např. jméno). V jakýkoli okamžik spojení je tedy zřejmá CALL stanice, která má pravě stisknuté PTT. Poslední verze D-STAR specifikace obsahuje stať, kde je definován D-STAR <> Analog FM Bridge, kde se na počátku FM relace vyšle 1200bps MSK hlavička, která obsahuje všechny potřebné informace pro navázání spojení a vysílání datového streamu.
Systém se neustále vyvíjí a vznikají další rozšíření a dodatečné funkce.
Koncové terminály
Na trhu je mnoho typů ručních i vozidlových stanic, zatím jen od firmy ICOM, je možné používat DV-DONGLE, který umožní přístup do sítě pouze za použití počítače. Dále existují projekty jako např. UP4DAR nebo DVRPTR, které s pomocí běžného fm TRX vytvářejí plnohodnotnou Dstar stanici.
Infrastruktura
Převaděče a Hotspoty:
Koncové body sítě se skládají z převaděčů a hotspotů, které mají TRX a jejich výstupem je GMSK. Kromě originálních převaděčů Icom (RP2C) je možno použít převaděče realizované s pomocí obyčejných trx, které jsou ovládané přes controler, který obsahuje GMSK modem, nebo je možná i kompletně softwarová varianta pracující se zvukovou kartou (Home Made převaděčů je drtivá většina). Speciální varianta je tzv. hotspot, který umožňuje jen simplexní provoz. Součástí převaděče je gateway software, který spojuje převaděče do sítě a umožňuje řídit směrování hovorů v ní. Speciální kategorií jsou hotspoty pro domácí použití, které mají miniaturní vysílač s výkonem okolo 30 mW a slouží k pokrytí blízkého okolí QTH daného uživatele.
Reflektor:
je síťový prvek, ke kterému jsou přes síťové rozhraní připojené převaděče a Hotspoty. Existuje několik typů (REF, XREF, DCS), ale princip je podobný. V Evropě se nejvíce používá systém DCS, který je používán i u nás. Každý Reflektor má ještě moduly. U DCS systému jsou to moduly A-Z, t.j. 26 nezávislých kanálů. V ČR je provozován DCS019 a všechny převaděče a Hotspoty jsou trvale nalinkovány k modulu B. Pakliže promluvíte na jakémkoli z nich, vaše relace bude slyšet i na všech ostatních. Díky tomu se celá republika chová jako jeden převaděč s velikým pokrytím. Chceme-li navázat spojení jen místně, pomocí příkazu můžeme odpojit daný převaděč od reflektoru, nebo si jej můžeme připojit na jiný modul či Reflektor. V současné době je to nastaveno tak, že po deseti minutách nečinnosti se daný převaděč sám připojí zpět k na DCS019B. Toto je klíčová výhoda D-STAR systému, protože jak všichni víme, v současné době je více FM převaděčů než stanic na nich pracujících a pravděpodobnost, že nám někdo odpoví na zavolání, není vysoká.
Reflektor spojuje připojené stanice do hvězdy. Tzn. stanice A vysílá přes převaděč OK0AAA, z něj jde datový tok do reflektoru a ten jej rozešle do všech převaděčů, které jsou na daném modulu připojeny. Výjimkou jsou moduly:
- A - ten propojuje vždy všechny ostatní moduly "A" na všech reflektorech a označuje se "World Wide"
- Z - je Echo. Po připojení na tento modul se zpět přehraje odvysílaná relace (využívá se zejména pro testy)
Online Přehled stavu DCS reflektorové sítě je k dispozici zde: http://xreflector.net/
CCS - Call Connection service, CSR - Call Sign Routing
Jedná se o systémy umožňující propojování na principu bod-bod. Potřebuji-li se spojit s protistanicí, u které netuším, kde se nalézá, zadám její značku a systém ví, přes který převaděč či hotspot komunikovala a provede propojení mezi mým a jeho koncovým bodem infrastruktury. Principiálně jde o stejnou funkci, ale oba systémy mají trochu rozdílný princip a ovládání.
V současné době je v systému DCS 33 reflektroů. Na našem reflektoru DCS019 je v trvalém provozu okolo 26 převaděčů a hotspotů. Díky tomu, že se D-STAR začal rozvíjet i na Slovensku, dokud v OM nebude potřeba mít vlastní re‑flektor, dohodli jsme se na tom, že budou slovenské převaděče také na REF019B. Aktuálně jsou v provozu převaděče v Žilině a Trenčíně a před spuštěním je i Bratislavě.