Kapitola 3. - DMR - Základní vlastnosti
DMR (Digital Mobile Radio)
Prolog:
Tento popis se věnuje užití DMR v radioamatérském provozu. Požadavky, které má profesionální segment a radioamatéři, se v mnoha ohledech diametrálně liší. Zatímco v profesionálním použití se za každý kmitočet platí a cílem je spolehlivě pokrýt určité oblasti, na kterých je nutné zajistit provoz velkého množství stanic, na HAM pásmech je to přesně opačně, pokrytí pokud možno co největší, kmitočty zdarma a penetrace uživatelů malá. Amatéři jsou zkoumaví, dokážou si na stanici nastavit co potřebují i uprostřed lesa, kdežto správce profesionální sítě nastaví převaděč i stanici tak, aby se dosáhlo požadovaného spojení a uživatel neměl možnost cokoli měnit. U HAM stanic se preferuje vysoká citlivost, která je vykoupena nižší odolností, kdežto v Profi segmentu je nutné aby stanice byly schopné pracovat i na velmi malém prostoru a vysoká odolnost má za důsledek menší citlivost. Z výše uvedeného vyplývá, že funkce, které jsou výhodou pro profesionály, můžou být pro radioamatérské použití spíše omezením.
Vznik a historie:
Tento standard byl vyvinut pro PMR (Professional Mobile Radio - budu-li používat zkratku PMR, nejdená se PMR které se používá na základě VO na osmi kanálech 446.0 - 446.1) a specifikován ETSI European Telecommunications Standards Institute v roce 2005 normou TS 102 361 s cílem vytvořit cenově dostupný jednoduchý digitální systém pro hlasové datové a doplňkové služby. Díky značným propadům v prodejích analogových profesionálních stanic a masivnímu rozvoji mobilních tel. sítí byly výrobci nuceni učinit kroky které by pomohly skomírající segment opět postavit na nohy. Bylo nutné uživatelům nabídnout nové funkcionality, vyšší spektrální účinnost za pokud možno co nejnižších vývojových nákladů. TS 102362 popisuje pouze základní funkce, výrobci se zejména u nadstavbových funkcí vydaly každý svou cestou, proto některé z nich kompatibilní nejsou. Norma vůbec neřeší přenosovou infrastrukturu, která je u každého proprietární.
Standard je rozdělen do několika kategorií
Tier I : Bezlicenční pásmo 446 MHz max 0,5W bez možnosti převaděčů s omezeným počtem kanálů bez pokročilých funkcí
TIER II: Konvenční DMR (tomuto se budeme věnovat)
TIER III: Trunkový systém
Základní rysy DMR
Modulace: 4PSK - 2 slot TDMA
Přenosová rychlost: 2450 bit/s voice, 1150 bit/s Data (FEC) = 3600 bit/s
kodek: AMBE+2
šifrování 40, 128, 256 bit (AES256)
Systém má všechny atributy a výhody pro profesionální využití. Administrátor sítě naprogramuje stanici a uživatel se nemusí nijak starat o to, aby se spojil s protistranou. Není tedy možné bez patřičného SW a programovacího kabelu na stanici zadávat do paměti nové kanály, zadat nový kmitočet či jiné parametry. Některé stanice (je-li to v ní povoleno) umožňují alespoň aktuální kmitočet a několik základních parametrů změnit, ale nelze z klávesnice stanici plnohodnotně ovládat tak, jak jsme zvyklí. Další možnosti rozepisovat nebudu, jelikož je mnoho propagačních materiálů, které veškeré funkce a možnosti dopodrobna popisují. např: http://dmrassociation.org/ http://www.hyt.cz/
Koncové terminály
V našich zeměpisných šířkách se setkáme nejčastěji se stanicemi od Firmy Hytera či Motorola a objevují se i Čínské produkty Shi Ying, BFDX Kirisun a další . Jedná se o jednopásmové VHF nebo UHF stanice robustního a odolného provedení, mluvíme-li o Motorole či Hyteře, provedení výše uvedených je poplatné jejich ceně. Některé RDST jsou vybavené GPS modulem, jehož výhody se se uplatní zejména v kombinaci s dispečerským SW, kooperace s APRS není. Jelikož má každý výrobce jiné pojetí nadstaveb, je možné, že funkce, které mezi stanicemi jednoho výrobce fungují, u jiných fungovat nebudou.
Infrastruktura:
DMR TIER II zná pouze převaděče (o Tier III se zmiňovat nebudu, jelikož v amatérských podmínkách patrně nikdy nebude důvod řadit převaděče do stvolů z důvodu zvýšení kapacity) Tyto převaděče fungují obdobně jako klasické analogové, jak je známe na duplexním páru, pouze s tím rozdílem, že je možné využívat dva time sloty, kde ve každém z nich může probíhat jiný hovor. Převaděče se mezi sebou propojují přes TCP/IP, pouze v rámci shodné technologie. Tzn. že převaděč Hytera nezle propojit s převaděčem Motorola.
Možnosti spojení:
U každé stanice se nastavuje vlastní ID (numerická hodnota), která musí být v síti unikátní. Pro navázání spojení je nutné naprogramovat kmitočet, TS (Time Slot 1 nebo 2), Color Code (identifikace sítě) a číslo skupiny. Pakliže tyto hodnoty nesouhlasí, spojení mezi dvěma stanicemi není možné navázat. Spojení je možné navázat jako individuální volání, slyší se pouze dvě komunikující stanice, nebo jako skupinové volání - hovor slyší pouze ti, kteří mají nastavenou příslušnou skupinu. Na rozdíl od oddělení skupin, které známe jako CTCSS, případně DCS na D-Star, kde je možné otevřít stanici a slyšet jakýkoli provoz na kmitočtu, případně do něj vstoupit, toto u DMR možné není. Pakliže komunikující pracují s jiným ColorCode či mají nastavnou jinou skupinu, na stanici je pouze vidět indikace obsazeného kanálu. Systém umožňuje i šifrovat hovory, což způsobí, že i přes správně nastavené parametry není slyšet probíhající hovor.
Největší radioamatérská DMR síť je DMR-MARC ( http://dmr-marc.net/ ) má přes 400 převaděčů zejména v USA a v poslední době objevují i v Evropě. DMR-MARK má poměrně propracované přidělování ID a Talk Group, což umožňuje provoz v rámci celé sítě. Tato síť je postavena na převaděčích Motorola. DMR převaděče v ČR jsou od firmy Hytera, proto není možné propojení s DMR-MARK sítí.
Aktuálně (rok 2015, pozn.redakce) je v provozu 5 DMR převaděčů, které umožňují následující použití:
*Výchozí provozní nastavení radiostanic
Color code: 1
Timeslot1: síťový (hlasová nebo datová relace prochází synchronně do všech převaděčů)
Timeslot2: lokální (hlasová nebo datová relace není přenášena do sítě – pro místní spojení na konkrétním převaděči)
Pseudotrunk: nedoporučujeme (relace by měla zajištěný přenos pouze v lokálním režimu)
Group (skupina): 1 (lokální můžou být i jiné)
Roaming: doporučujeme při mobilním provozu
*převzato z webu www.prevadece.cz
Pro možnost pracovat přes DMR převaděče je podmínkou žádat o povolení a přidělení ID občanské sdružení DMR sobě. Podmínky na základě kterých toto občanské sdružení rozhodne zda daný HAM může využívat DMR převaděče na amatérských kmitočtech a přidělí/nepřidělí či odebere ID jsou uvedené na jejich WEBu.